CFM-A225C-018-327-20
Manufacturer Part Number:
CFM-A225C-018-327-20
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
FAN AXIAL 120X25.4MM 5VDC WIRE
Stock Condition:
234
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
62.9 CFM (1.76m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
28.8dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
2.25 W
Product Status :
Active
RPM :
1800 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
0.090 in H2O (22.4 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
5VDC
Weight :
Width :
25.40mm