CFM-4028BG-1200-568
Manufacturer Part Number:
CFM-4028BG-1200-568
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Stock Condition:
268
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
24.4 CFM (0.683m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
56.9dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
11.28 W
Product Status :
Active
RPM :
20000 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
2.440 in H2O (607.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
28.00mm