CFM-7020V-132-330-20
Manufacturer Part Number:
CFM-7020V-132-330-20
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
FAN AXIAL 70X20MM 12VDC WIRE
Stock Condition:
88
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
29.0 CFM (0.812m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
33.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
1.8 W
Product Status :
Active
RPM :
3200 RPM
Size / Dimension :
Square - 70mm L x 70mm H
Static Pressure :
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.132 lb (59.87 g)
Width :
20.00mm