EFM32G840F32-QFN64T
Manufacturer Part Number:
EFM32G840F32-QFN64T
Part of Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN
Connectivity :
I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Data Converters :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Number of I/O :
56
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V ~ 3.8V