P84W-R120-CR
Manufacturer Part Number:
P84W-R120-CR
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI LED 0.500" 12V WIRE RED
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
3.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
12.60mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
780mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.60mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
75°
Voltage :
120V