EFM32ZG110F16-QFN24T
Manufacturer Part Number:
EFM32ZG110F16-QFN24T
Manufacturer/Brand:
Silicon Labs
Part of Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 24QFN
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 2x12b; D/A 1x12b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
24-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
4K x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
24-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V ~ 3.8V