Q8P1BXXB110E
Manufacturer Part Number:
Q8P1BXXB110E
Manufacturer/Brand:
APEM Inc.
Part of Description:
INDICATOR 110V 8MM PROMINENT BLU
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
6mA
Features :
Ingress Protection :
IP67
Lamp Color :
Blue
Lens Color :
Blue
Lens Size :
5mm, T-1 3/4
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
1600mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (7.87mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC
Termination Style :
Solder Lug
Type :
LED
Viewing Angle :
100°
Voltage :
110V