XC9258B18CER-G
Manufacturer Part Number:
XC9258B18CER-G
Manufacturer/Brand:
Torex Semiconductor Ltd.
Part of Description:
1A COT CONTROL SYNCHRONOUS STEP-
Stock Condition:
2,442
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
1A
Frequency - Switching :
1.2MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
6-USPC (1.8x2)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V