PIC32MX120F032DT-50I/TL
Manufacturer Part Number:
PIC32MX120F032DT-50I/TL
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44VTLA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 13x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
35
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-VFTLA Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
8K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
44-VTLA (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V ~ 3.6V