XC9148H36CER-G
Manufacturer Part Number:
XC9148H36CER-G
Manufacturer/Brand:
Torex Semiconductor Ltd.
Part of Description:
IC REG BOOST 3.6V 1.4A 6USPC
Stock Condition:
3,000
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd.
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
1.4A
Frequency - Switching :
1.2MHz
Function :
Step-Up
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
6-USPC (1.8x2)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Boost
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Input (Min) :
0.65V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V