FDA2-17255QBHT3D
Manufacturer Part Number:
FDA2-17255QBHT3D
Manufacturer/Brand:
Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC TERM
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
240.0 CFM (6.72m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
61.0dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
27.00W
Product Status :
Active
RPM :
3100 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Static Pressure :
0.531 in H2O (132.3 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
1.8 lbs (816.5 g)
Width :
55.00mm