1116-R12-CW
Manufacturer Part Number:
1116-R12-CW
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI LED 18MM 12V TAB RED MS
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
30mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
18.50mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.69" (17.46mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
12V