CY8C24223A-24PVXAT
Manufacturer Part Number:
CY8C24223A-24PVXAT
Part of Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Data Converters :
A/D 8x14b; D/A 2x9b
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.25V