6091M7-12V
Manufacturer Part Number:
6091M7-12V
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
INDICATOR SOLID STATE YLW PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
Features :
Oil Resistant
Ingress Protection :
NEMA 13
Lamp Color :
Yellow
Lens Color :
Lens Size :
9.90mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.38" (9.65mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
Termination Style :
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
12V