91-BCR120-CRO
Manufacturer Part Number:
91-BCR120-CRO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI RED 626NM 120V RD CLR CYL
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
3.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
7.10mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
120mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.29" (7.37mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC
Termination Style :
Wire Wrap, 0.201" (5.1mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
35°
Voltage :
120V