41-LRG28H-NWO
Manufacturer Part Number:
41-LRG28H-NWO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .250" LED 28V TAB DIFF RED/G
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
16.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green/Red
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
7.10mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
DC
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
28V