SAK-XC2236N-24F40L AA
Manufacturer Part Number:
SAK-XC2236N-24F40L AA
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 16/32B 192KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Core Processor :
C166SV2
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 9x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
38
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
64-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
192KB (192K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
26K x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-64-6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V