SAK-XC2210U-8F40R AA
Manufacturer Part Number:
SAK-XC2210U-8F40R AA
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 16/32B 64KB FLASH 38TSSOP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Core Processor :
C166SV2
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 8x12b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
28
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
8K x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
PG-TSSOP-38
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V