1092M1-125VAC
Manufacturer Part Number:
1092M1-125VAC
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED PANEL INDICATOR RED 125V
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
25mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
13000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.70mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC
Termination Style :
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
125V