11938FB-A1H-EA-00
Manufacturer Part Number:
11938FB-A1H-EA-00
Manufacturer/Brand:
NMB
Part of Description:
FAN 119MM X 38MM 115VAC TERMINAL
Stock Condition:
20
Manufacturer :
NMB
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
60.0 CFM (1.68m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
31.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
7.50W
Product Status :
Active
RPM :
1700 RPM
Size / Dimension :
Square - 119mm L x 119mm H
Static Pressure :
0.080 in H2O (19.9 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
Width :
38.00mm