LPT60B99-BWHR-2EM-EX
Manufacturer Part Number:
LPT60B99-BWHR-2EM-EX
Manufacturer/Brand:
Mechatronics
Part of Description:
EC FAN AXIAL 60 X 60 X 25MM 100-
Stock Condition:
83
Manufacturer :
Mechatronics
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
19.1 ~ 19.4 CFM (0.535 ~ 0.543m³/min)
Approval Agency :
ATEX
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Dual Speed, Dual Voltage, Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Noise :
31.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
2.00W, 2.40W
Product Status :
Active
RPM :
3850/3950 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.170/0.180 in H2O (42.3/44.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115/230VAC
Weight :
0.133 lb (60.33 g)
Width :
25.00mm