UF80B12-BWLR
Manufacturer Part Number:
UF80B12-BWLR
Manufacturer/Brand:
Mechatronics
Part of Description:
FAN AXIAL 80X25MM 115VAC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
18.0 CFM (0.504m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
31.0dB(A)
Operating Temperature :
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Power (Watts) :
11.00W
Product Status :
Active
RPM :
2400 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
0.617 lb (279.87 g)
Width :
25.00mm