OA172SAP-11-1TBXCSF
Manufacturer Part Number:
OA172SAP-11-1TBXCSF
Part of Description:
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC TERM
Stock Condition:
3
Air Flow :
293.0 CFM (8.20m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Features :
Capacitor, Salt Fog Rated
Ingress Protection :
Noise :
60.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
38.00W
RPM :
3400 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Static Pressure :
0.900 in H2O (224.2 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
2.4 lbs (1.1 kg)
Width :
55.00mm