LPT15P23-BWHR-2EM-EX
Manufacturer Part Number:
LPT15P23-BWHR-2EM-EX
Manufacturer/Brand:
Mechatronics
Part of Description:
EC FAN AXIAL 172X150X51MM 230VAC
Stock Condition:
19
Manufacturer :
Mechatronics
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
220.0 CFM (6.16m³/min)
Approval Agency :
ATEX
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Electronic Commutation (EC)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Noise :
57.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
15.00W
Product Status :
Active
RPM :
3000 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Static Pressure :
0.620 in H2O (154.4 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
1.543 lb (700.0 g)
Width :
51.00mm