CY8C3866AXI-055
Manufacturer Part Number:
CY8C3866AXI-055
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 16x20b; D/A 4x8b
EEPROM Size :
2K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
62
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
CapSense, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
8K x 8
Speed :
67MHz
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V ~ 5.5V