R5S72644W144FP#U0
Manufacturer Part Number:
R5S72644W144FP#U0
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SCI, SD, SIO, SPI, USB
Core Processor :
SH2A-FPU
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
115
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
208-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
640K x 8
Speed :
144MHz
Supplier Device Package :
208-LFQFP (28x28)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.1V ~ 3.6V