R5S72620P144FP#UZ
Manufacturer Part Number:
R5S72620P144FP#UZ
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SCI, SD, SIO, SPI, USB
Core Processor :
SH2A-FPU
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 4x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
89
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
176-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
1M x 8
Speed :
144MHz
Supplier Device Package :
176-LFQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.1V ~ 3.6V