R5F61622N50LGV
Manufacturer Part Number:
R5F61622N50LGV
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 145TFLGA
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, SCI, SmartCard
Core Processor :
H8SX
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10b, 6x16b; D/A 2x8b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
74
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
145-TFLGA
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
24K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
145-TFLGA (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V