L60D-A12-W
Manufacturer Part Number:
L60D-A12-W
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI 5.9MM 583NM AMB 12V WT 6" LD
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
Features :
Ingress Protection :
Water Resistant
Lamp Color :
Amber
Lens Color :
Amber
Lens Size :
6.60mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
30mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.23" (5.84mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
DC
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
45°
Voltage :
12V