44-RAG12H-CWO
Manufacturer Part Number:
44-RAG12H-CWO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .250" LED 12V TAB CLEAR RED/
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Amber, Green, Red
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
8.50mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
6mcd Amber, 6mcd Green, 6mcd Red
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
DC
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
12V