CY8C27243-12PVXE
Manufacturer Part Number:
CY8C27243-12PVXE
Part of Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
Data Converters :
A/D 4x14b; D/A 4x9b
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
12MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V