OA172AP-11-1WB1855
Manufacturer Part Number:
OA172AP-11-1WB1855
Manufacturer/Brand:
Orion Fans
Part of Description:
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE
Stock Condition:
6
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
215.0 CFM (6.02m³/min)
Approval Agency :
cURus
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
59.0dB
Operating Temperature :
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Power (Watts) :
42.00W
Product Status :
Active
RPM :
3200 RPM
Size / Dimension :
Round - 172mm Dia
Static Pressure :
0.510 in H2O (127.0 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
3 lbs (1.4 kg)
Width :
51.00mm