CY8C24423A-12PVXE
Manufacturer Part Number:
CY8C24423A-12PVXE
Part of Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SSOP
Data Converters :
A/D 12x14b; D/A 2x9b
Number of I/O :
24
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
12MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.25V