OA172SAP-22-1TBXC
Manufacturer Part Number:
OA172SAP-22-1TBXC
Part of Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM
Stock Condition:
2,394
Air Flow :
300.0 CFM (8.40m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
61.0dB
Operating Temperature :
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Power (Watts) :
50.0W
RPM :
3300 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Static Pressure :
0.780 in H2O (194.3 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
2.2 lbs (997.9 g)
Width :
51.00mm