OA225AN-11-1TB18
Manufacturer Part Number:
OA225AN-11-1TB18
Manufacturer/Brand:
Orion Fans
Part of Description:
FAN AXIAL 225X80MM BALL 115VAC
Stock Condition:
326
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
600.0 CFM (16.80m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
61.0dB
Operating Temperature :
-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
Power (Watts) :
72.0W
Product Status :
Active
RPM :
2800 RPM
Size / Dimension :
Square - 225mm L x 225mm H
Static Pressure :
0.670 in H2O (166.9 Pa)
Termination :
Terminal Block
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
4.7 lbs (2.1 kg)
Width :
80.00mm