TC1766192F80HLBDKXUMA1
Manufacturer Part Number:
TC1766192F80HLBDKXUMA1
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, MLI, MSC, SSC
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 2x10b, 32x8b/10b/12b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
81
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
176-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
108K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-176-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.42V ~ 1.58V