FL1P-12NJ-1-R2V
Manufacturer Part Number:
FL1P-12NJ-1-R2V
Manufacturer/Brand:
Mallory Sonalert Products
Part of Description:
LED RED 12MM NUT 2VAC/DC STK
Stock Condition:
2
Manufacturer :
Mallory Sonalert Products
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
IP50
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
11.60mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
1000 ~ 1500mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.47" (12.00mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC/DC
Termination Style :
Solder Lug
Type :
LED
Viewing Angle :
35°
Voltage :
2V