CNX714C200120W
Manufacturer Part Number:
CNX714C200120W
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED PANEL INDICATOR RD 120V IP67
Stock Condition:
68
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
8mA
Features :
Ingress Protection :
IP67
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
17.00mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
550mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.55" (14.00mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
120V