ZR40402R25
Manufacturer Part Number:
ZR40402R25
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
IC VREF SHUNT 2% TO92
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage Reference
Current - Cathode :
60 µA
Current - Output :
15 mA
Current - Supply :
Mounting Type :
Through Hole
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
Noise - 10Hz to 10kHz :
45µVrms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Product Status :
Obsolete
Reference Type :
Shunt
Supplier Device Package :
TO-92
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Tolerance :
±2%
Voltage - Input :
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V