Q12-7P1CXXHR12E
Manufacturer Part Number:
Q12-7P1CXXHR12E
Manufacturer/Brand:
APEM Inc.
Part of Description:
LED INDICATOR 12.7MM PROMINENT H
Stock Condition:
48
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
IP67
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
8.00mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
350mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.70mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
DC
Termination Style :
Solder Lug
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
12V