Z8F041AHH020SC00TR
Manufacturer Part Number:
Z8F041AHH020SC00TR
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Core Processor :
eZ8
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
1K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V