L58D-G24-W
Manufacturer Part Number:
L58D-G24-W
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED PANEL INDICATOR GRN 24V
Stock Condition:
1,082
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
7.11mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
20mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.19" (4.83mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
DC
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
24V