Z8F021ASJ020SC00TR
Manufacturer Part Number:
Z8F021ASJ020SC00TR
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Core Processor :
eZ8
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
64 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
2KB (2K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
512 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V