PCL2224V500B
Manufacturer Part Number:
PCL2224V500B
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI RND 22MM LED 24V SCREW BLOCK
Stock Condition:
200
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
50mA
Features :
Ingress Protection :
IP65
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
29.50mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
75mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.88" (22.30mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC/DC
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
LED
Viewing Angle :
110°
Voltage :
24V