1091QM1-12V
Manufacturer Part Number:
1091QM1-12V
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED IND LIGHT 12V RED
Stock Condition:
2,959
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.70mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC/DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
12V