Z8F1621VN020SC00TR
Manufacturer Part Number:
Z8F1621VN020SC00TR
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :
eZ8
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
31
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V