Z8F1621AN020SC00TR
Manufacturer Part Number:
Z8F1621AN020SC00TR
Part of Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFP
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of I/O :
31
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
44-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
44-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V