LM4040CIM7X-2.5/NOPB
Manufacturer Part Number:
LM4040CIM7X-2.5/NOPB
Manufacturer/Brand:
National Semiconductor
Part of Description:
IC VREF SHUNT 0.5% SC70-5
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Current - Cathode :
65 µA
Current - Output :
15 mA
Current - Supply :
Mounting Type :
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
Noise - 10Hz to 10kHz :
35µVrms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
Fixed
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status :
Obsolete
Reference Type :
Shunt
Supplier Device Package :
SC-70-5
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Input :
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V