1426-10-1-250-004-1-TS
Manufacturer Part Number:
1426-10-1-250-004-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 10AWG RED METER
Stock Condition:
631
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
105/0.0100"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.185" (4.70mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.033" (0.84mm)
Jacket Color :
Red
Length :
Enter Number of Meters in Order Quantity
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1426
Voltage :
600V
Wire Gauge :
10 AWG