LM3S2110-IBZ25-A2T
Manufacturer Part Number:
LM3S2110-IBZ25-A2T
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
40
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
108-LFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
16K x 8
Speed :
25MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V